Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sveto tražio penziju i vozača * Sukob između Duška i Mila šansa za opoziciju * Provjeravaju porijeklo Mugošine imovine * Pejović podlegao povredama * Sveto tražio penziju i vozača * Perje i kreda * Običan dan vrhovnog cenzora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Viktor Orban, mađarski premijer:
Migrantima ne treba dati ni cent.

Vic Dana :)

Zašto Crnogorci ne slave Prvi maj?
Zato što je praznik rada!

Mujo se obraća konobaru:
- Fata i ja obilježavamo 25 godina braka. Preporučite nam neko dobro vino.
- Prvo mi recite da li hoćete da slavite ili da zaboravite?

Dolazi kupac u zlataru:
• Dobar dan! Želeo bih da kupim poklon jednoj dami.
Zlatar:
• Samo izvolite... a da li je to za Vašu suprugu ili želite nešto skuplje?

Šator za dvoje, samo jednom upotrijebljen, mijenjam za dječja kolica.

Pita sin oca: - Tata, koliko para treba da se čojvek oženi?
- Ne znam, sine, još plaćam!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana BIVŠI PREDSJEDNIK SCG UPUTIO ZAHTJEV SRBIJI KAO PRAVNOM NASLEDNIKU NEKADAŠNJE ZAJEDNIČKE DRŽAVE
Svetozar Marović i njegov advokat Zdravko Begović Sveto tražio penziju i vozača Nijesam razgovarao s njim na tu temu. Svetozar Marović je i dalje na liječenju i nema promjena kada se radi o njegovom zdravstvenom stanju – kazao nam je Marovićev advokat Zdravko Begović
Dan - novi portal
Prema nezvaničnim saznanjima „Dana”, bivši predsjednik državne zajedice Srbija i Crna Gora Svetozar Marović tražio je od Republike Srbije kao pravnog naslednika SCG penziju i službenog vozača. To su privilegije koje propisuje Zakon o predsjedniku Srbije, a pripadaju bivšem šefu države, što se u ovom slučaju odnosi i na nekadašnju državnu zajednicu jer je njen pravni naslednik Srbija.
Marovićev advokat Zdravko Begović nije mogao ni da nam potvrdi tu informaciju, niti da je demantuje.
– Nijesam razgovarao s njim na tu temu. Svetozar Marović je i dalje na liječenju i nema promjena kada se radi o njegovom zdravstvenom stanju – kazao je Begović za „Dan”.
Svetozar Marović bio je predsjednik Državne zajednice Srbija i Crna Gora tokom njenog kratkog postojanja od februara 2003. do maja 2006.godine kada se Crna Gora otcijepila nakon referenduma o državnoj nezavisnosti.
Marović se nalazi na liječenju u Beogradu, a Crna Gora ga potražuje kao, kako je i sam priznao, šefa organizovane kriminalne grupe koja je napravila višemilionsku štetu Opštini Budva.
Kao visokopozicionirani kadar vladajuće Demokratske partije socijalista, Marović je zauzimao istaknute funkcije na republičkom i saveznom nivou, odakle je donosio ključne odluke za državu.
Za Marovićem su crnogorske vlasti raspisale potjernicu. Međutim, on je navodno na psihijatrijskom liječenju u Beogradu i nije sposoban da se odazove zahtjevu za izdržavanje zatorske kazne u Crnoj Gori zbog depresivog stanja u kome se nalazi, koje se, kako je nedavno saopštio njegov advokat Begović, graniči sa suicidnim ponašanjem.
Potpredsjednik Vlade Crne Gore Zoran Pažin nedavno je zatražio od vicepremijera Srbije Nebojše Stefanovića hapšenje Marovića.
– Izrazio sam očekivanje da će nadležni organi Republike Srbije uhapsiti gospodu Maroviće i omogućiti da oni budu upućeni na izdržavanje zatvorske kazne u Crnoj Gori – kazao je Pažin, ali taj njegov zahtjev još nije ispunjen.
Marović se sa tužiocima nagodio da robija tri godine i devet mjeseci i da u budžet Crne Gore uplati milion eura, a 100.000 donira u humanitarne svrhe. Međutim, da sada nije uradio ništa od toga.
Prema Zakonu o predsjedniku Republike Srbije, bivši predsjednik ima pravo na počasni naziv.
– Pravo na počasni naziv bivši predsjednik Republike imaju svi predsjednici Republike Srbije birani počev od 9. decembra 1990. godine, odnosno od održavanja prvih višestranačkih izbora, kao i predsjednici Savezne Republike Jugoslavije i predsjednici Državne zajednice Srbija i Crna Gora koji su bili iz Republike Srbije – navodi se u 35. članu zakona.
U dijelu koji reguliše nadoknadu plate navodi se da bivši predsjednik ima pravo na naknadu plate u iznosu plate predsjednika Republike dok se ne zaposli ili dok ne ispuni uslove za penziju po propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, ali najviše šest mjeseci od dana kada mu je prestao mandat. Pravo na naknadu plate bivšem predsjedniku Republike može da se produži dok on ne ispuni uslove za penziju po propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, ali najviše za još šest meseci.
Pravo na mjesečno primanje po prestanku prava na naknadu plate regulisano je članom 38, a u njemu piše da bivši predsjednik Republike koji se ne zaposli prije nego što mu prestane pravo na naknadu plate ima pravo na mjesečno primanje u iznosu od 80% plate predsjednika Republike dok se ne zaposli, ali najduže dok ne ispuni uslove za penziju po propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Članom 40 predviđa se pravo na kancelarijski prostor, savjetnika, sekretara i pravo na službeni automobil s vozačem na onoliko vremena koliko je trajao njegov mandat predsjednika Republike.
– Bivši predsjednik Republike može da koristi službeni automobil s vozačem samo da bi obavio posao u svojstvu bivšeg predsjednika Republike. Kancelarijski prostor, službeni automobil i vozača obezbjeđuje Vlada, u saglasnosti s bivšim predsjednikom Republike. Savjetnika i sekretara obezbjeđuje Generalni sekretarijat predsjednika Republike na predlog bivšeg predsjednika Republike – predviđeno je zakonom.R.R.– M.V.R.

Milutinović koristio privilegije

Pravo na privilegije bivših predsjednika, prema pisanju beogradskih medija, do sada je koristio Milan Milutinović, koji je bio prvi čovjek Srbije od 1997. do 2002. godine. Milutinović je saopštio da je koristio kancelarijski prostor, bez daljih obrazloženja u kom periodu. Predsjednik Savezne Reublike Jugoslavije od 1993. do 1997. godine Zoran Lilić nije korstio predsjedničke privilegije, kao ni njegov prethodnik Dobrica Ćosić, koji je bio na čelu SRJ od 1992. do 1993. godine.

Bivši predsjednici ne gube pravo uprkos krivičnim djelima

Prema pisanju medija u Srbiji, bivšem šefu države se ne uskraćuju predsjedničke privilegije čak ni ukoliko počini krivično djelo.
– Novina u odnosu na prethodni zakon o pravima i obavezama predsjednika jeste da nema više odredbe po kojoj su pravo na sve privilegije gubili ukoliko bi počinili krivično djelo i bili osuđeni na duže od šest meseci – navodi se na portalu srpskog Telegrafa.
Prema članu 43 zakona, šef države ima pravo na diplomatski pasoš.
– Bivši predsjednik Republike ima pravo na pristup arhivama iz vremena dok je bio predsjednik Republike – navodi se u članu 43.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"